Pirmas kartas arba kaip pačiam pastatyti židinį


Priešistorė.

Turėjom koklinį pečių. Svetainės remonto metu jį išvertėme, nes KK katilas tapo pagrindiniu šildymo šaltiniu, ir pečiaus kaip šildymo įrenginio nebereikėjo.
Kiek pasvarstę nutarėm, kad pečiaus vietoje bus židinys. Nemaloniai susiklosčius aplinkybėms atsirado ši istorija, kurios patirtimi noriu pasidalinti su Jumis. Jeigu beletristika ir priežastys neįdomu - pereikite prie sekančios dalies.

Taigi, šį puslapiuką nutariau sukurti "iš principo": idant nebandytumėt išrasti dviračio, nekartotumėte mano klaidų ir (gal būt) pasinaudoję mano patirtimi pasidarytumėte židinį patys. Dar šis puslapiukas sukurtas, siekiant įrodyti "meistreliams-židinistams", kad jie nėra pasaulio bambos, ir su tokiu požiūriu, kokį patyriau aš jie liks be darbo. O svarbiausia - nerealiai nuostabios kompanijos "Vilpra" konsultantei, idant įrodyčiau, kad nesu debilas ir rankos abi nėra kreivos ir auga iš ten iš kur reikia.

Bet apie viską iš eilės.

Kaip minėjau - išvertėm koklinį pečių. Liko vieta, naudojimui tinkamas kaminas - beliko pastatyti židinį. Reikalas aiškus - reikia meistro ir bus židinys. Pa'googl'inus kelias dienas atsirinkau 6 meistrus, kuriems išsiunčiau vienodo turinio meilą, trumpai aprašydamas situaciją ir kokio daug-maž židinio noriu (su pateiktais iš interneto pavyzdžiais) bei klausdamas kada ir už kiek galėtumėm turėti ždinį. Du meistrai neatsiliepė visai. Vienas pasimuistęs dingo. Vienas parašė, kad židinys pagal mano aprašytas sąlygas kainuos tarp 6000-7000 Lt. Na gal dar kiek galima užmesti nenumatytoms aplinkybėms. Paklausus - ar tai reiškia, kad už 7500Lt mes turėsim židinį jis mant atsiuntė detalią sąmatą. Reikia pastebėti, kad nebuvo atažiavęs ir apžiūrėjęs vietos "gyvai" jis pateikė sąmatą varžtelio tikslumu. Sąmatos suma buvo 12100Lt., vėliau pritaikyta nuolaida ir galutinė suma su nuolaida buvo 10000Lt. Net išsižiojau iš nuostabos. 10K Lt - tai tikrai nėra žadėti "6...7 tūkstančiai". Įsigilinus detaliau sąmatoje neaptikau pagrindinės židinio dalie - kapsulės. Paklausus "o kur kapsulė" - gavau tvirtą atsakymą: kapsulė niekad neįtraukiama į sąmatą, nes kaina priklauso nuo užsakovo pasirinkimo. Ir kaip tik tuo metu gaunu ketvirtojo "židinių meistro" atsakymą; aš esu Klaipėdoje, jei apmokėsit keliones iš Klaipėdos i Vilniu ir pragyvenimą Vilniuje (2sav.) galiu pradėt skaičiuot sąmatą. Trūko kantrybė ir tvirtai nutariau: židinį darysiu pats.


Reklama.


 
Pirkiniai ir kainos

Panaršęs internete, pasiskaitęs literatūros ir pasikonsultavęs su labai mielais žmogeliukais "Mano būstas" Bangos forume nusprendžiau ką ir kaip darysiu, išsimatavau, pasidariau eskizą ir išvažiavau pirktis kapsulės - nuo to nutariau pradėti.

Užbėgant įvykiams už akių iškart pasakysiu, kad jei nutarsite statytis židinį patys - nepatingėkite ir nuvažiuokite į Lenkiją. Ne todėl, kad kainos palankesnės. Tiesiog jų apyvartos didelės, todėl ir pasirinkimas - iš koto verčiantis. Aš lankiausi šalia Waršuvos esančiame prekybos centre "Castorama", "Obi" (tokie lenkiški "Senukai", tik 3x didesni, neprekiauja buitine technika ir turi nerealiai didelį statybinių ir apdailos medžiagų pasirinkimą). Židinių pasirinkimas (iškart su apdailomis) - nerealus. Apžiūrėjau gal 60 skirtingų kapsulių, joms tinkamų apdailų ir gal 40 krosnelių. Gretimose lentynose yra visos kitos detalės ir medžiagos, kurių reikia židinio gamybai. Tad viską rasite vienoje vietoje, ir židinį galėsit pasidaryt per savaitę.

Taigi - reikia kapsulės. Apvažiavęs pusę Vilniaus užsukau į Vilprą. Nereali parduotuvė, turinti atskirą židinių saloną - parduotuvę. Tačiau čia gerieji šios kontoros dalykai baigiasi. Vėliau - vieni nusivylimai. Visų pirma aš gal pusvalandį vaikščiojau po saloną, apžiūrėjau visas kapsulės, dureles ir kt. - niekas prie manęs nepriėjo ir nepasiteiravo "ką aš čia veikiu", nors buvau vienintelis tuo metu užsukęs pirkėjas. Galų gale garsiai šūktelėjau "ar man kas nors nori parduoti židinio kapsulę?" - tuomet iš kampo atsiliepė moteriškė kuri pradėjo aiškintis ko aš noriu. Išgirdusi, kad noriu kapsulės iki 3000Lt apsiniaukė (matyt nutarė, kad aš - niekinis pirkėjas). Galų gale pradėjo piršti man kapsulė už 3500Lt. Kai paklausiau kuo ši kapsulė iš esmės nuo šalia esančios už 2850Lt ilgai mykė, kol pasakė "iš esmės - niekuo. Pigesnė kapsulė skirta rytų rinkai, todėl ir kainą gamintojas specialiai sumažino". Ok. Pasirinkau pigesnę. Tada ėmiau klausinėti apie kapsulės montavimo specifiką. Po trečio klausimo išgirstu atsakymą: "nesirūpinkit, meistras kur montuos židinį - viską žinos.". Sakau - aš pats montuosiu židinį. Čia ji užspringo, akys išsipūtė o jos galvoje esanti plokštelė apsivertė. Giliai įkvėpusi oro ji ėmė mane varstyti niekinančiu žvilgsniu ir barti: "ką jūs sau galvojat? manot - čia taip paprasta? čia - pavojinga! jūs namus sudeginsit!" ir t.t. Pradėjau įtarti sąmatos nesugebančių pateikti "meistrų" ir šios konsultantės sąjungą...

Nepaisant visko, aš vistiek gavau sąskaitą, apmokėjau ją kasoje, nuvažiavau į šalia esančius Vilpors sandėlius, kur buvau aprėktas sandėlininko, nes ne ten ir ne taip pastačiau automobilį ir galų gale susinervinęs bet nugalėjęs visas pardavėjų "glamones" parsivežiau kapsulę namo. Likusias medžiagas pirkau "Senukuose" ir "Moki-veži" bei "Statau" prekybos centruose. Dar kartą važiuoti į Vilprą nebeliko drąsos...

Nedetalizuojant pirkinių sąrašo išlaidos 2008m. lapkričio mėn buvo tokios:

Prancūziška židinio kapsulė, lieto ketaus - 2850Lt.
Dumtraukio prijungimo movos ir alkūnės, židinio grotelės ir sandarinimo mišinys - 477Lt.
Likusios medžiagos (GKP, cementas, žvyras, kampuočiai, armatūra ir kt.) - 493,65Lt.
Viso: 3820,65Lt.

Kainas tyčia pateikiau be apdailos - apdaila skonio reikalas. Ir jei vienam užtenka tik nuglaistyt ir nudažyt, tai kitam norėsis viską marmuru apklijuot. Na apdaila (perkant Lenkijoje) būtų kainavusi dar 2000...2500Lt. Bet sutikit - tai ne 12 ir net ne 10.000Lt....

 
Darbų eiga. 1 etapas - pamatas (pagrindas).

 

Žinoma, reiktų pradėti nuo kamino. Tačiau kaip minėjau anksčiau, kaminas jau buvo, todėl su juo nieko nedariau ir patarimų čia nedalinsiu.

Taigi židinio montavimas prasideda nuo pagrindo (pamato). Čia nelygu koks namas ir esančios grindys. Jei pagrindas betoninis - gal būt pamato nereikės visai. Jei medinis - reiktų daryti tvirtą, stabilų pamatą atsižvelgiant į esamą situaciją. Faktas paprastas: bus prastas, judantis pagrindas - judės ir visas židinys.

Aš panaudojau buvusios krosnies pamatą, tai tiesiog iš lentelių pasidariau klojinuką ir išliejau betoninį pagrindėlį. Tai buvo daugiau išlyginamasis liejimas nei pamatas. Vėliau ėmiausi betoninių "kojų" kapsulei.

Truputis teorijos: matuodami vietą kaspulei, ją parinkite taip, kad iš kapsulės išeinančios angos dūmams vidinė ašis sutaptų su ėjimo į kaminą angos ašimi. Mane esanti situaciją privertė patraukti kapsulę kiek į dešinę ir tai sukėlė ne tik papildomo vargo, bet ir išlaidų.
Kitas atstumas - atstumas nuo sienos. Kapsulė dalykas karštas, įkaista iki +500C ar dauugiau (priklauso nuo konkrečios kapsulės). Tad čia būtina laikytis priešgaisrinių reikalavimų. Jei siena nedegi (mūras, betonas, blokeliai, etc.) - minimalus atstumas tarp sienos ir kasulės turi būti 15cm. Jei siena medinė - tuomet būtina naudoti priešgaisrinę temperatūrinę izoliaciją (pvz. karščiui atsparią akmens vatą su karsštį atspindinčia folija. Tokią spec. vata gamina Paroc, aš ją pirkau "Senukuose" ) ir jau nuo jos matuoti atstumą iki kapsulės.

Taigi, vieta išrinkta. Galim montuot formas "kojoms" lieti. Gal būt galima viską daryt paprasčiau. Bet kadangi kapsulė sunki, o aš esu tinginys (nemėgstu tą patį darbą daryt kelis kartus ar perdarinėt broką) -pasirinkau lietą betono konstrukciją. Kaip formą panaudojau 4 plastmasines 10L šiukšliadėžes, kurioms tiesiog nuopjoviau dugnus. Viršuje laikinai susukau medinį "klojinuką". gavosi štai tokia konstrukcija:

Ta pati konstrukcija iš viršaus:

Patikrinau konstrukcijos horizontalumą (tai svarbu, nes nuo to priklauso, ar kapsulė stovės tiesiai ir ar nei viena jos koja nekabos ore) ir ėmiau pilti betoną. Pilant betoną neskubėkite ir netingėkite jo sutankinti. Bebaigiant pilti betoną į kievieną koją vertikaliai ir jungiamosiose konstrukcijose horizontaliai įdęjau armatūros:

Po to kai supilam betoną - išlyginam paviršių, dar kartą patikrinam ar jis visomis kryptimis horizontalus ir paliekam stingti. Geriausia tokią konstrukciją iš viršaus apvynioti pakavimo plėvele - ne taip greit išgaruos vanduo ir betonas bus kokybiškesnis (tvirtesnis).

Konstrukcija prieš paliekant džiūti:

Betonas stingsta mėnesį - taip vadovėliai rašo. Aš palaukiau 5 paras, viską nuėmiau ir ėmiausi kosntrukcijos ardymo.
Medines detales pašalinau visas, plastikines šiukšliadėžes palikau. Jos nesimato, nekaista, pavojaus nekelia, todėl palikau kaip yra.

Jei pagrindas gavosi sėkmingai - galim eit prie sekančios dalies: kapsulės montavimo.

2 dalis. Kapsulės ir dūmtraukio montavimas.

 

Taigi, pagrindą turim. Dabar ant jo atsargiai uždedam kapsulę. Jei gulsčiukas nemelavo - kapsulė turi tvirtai, nesvyruodama stovėti ant pagrindo:

Vaizdas iš šono:

Uždėjus kapsulę ant pagrindo galima montuoti dumtraukio elementus. dumtraukio elementai montuojami iš apačios į viršų. Taip sumontavus dūmai neis per sandūras (dumtraukio detalės įsimauna viena į kitą). Aš montuodamas dūmtraukio detales padariau klaidą - tarpus dar sutepiau karščiui atspariu heremtiku. Nedarykite to :) Teisingai sumontavus dumtraukio detales jos ir taip pakankamai sandarios. O papildomai sandarinant jas hermetiku vėliau turėjau bėdos - užkūrus židinį kelias savaites sklido aitrus džiovintos žuvies (voblos) kvapas. Bet toks stiprus, kad net tekdavo vėdinti namus atsidarius langus :)

Ką reikia sandarinti - tai vietą prie kamino. Jei pas Jus kaminas toks pat kaip ir pas mane (sumūrytas sienoje, tik anga stačiakampė palikta) - dūmtraukio įėjimą į kaminą reikia sandarinti. Aš sandarinau specialia karščiui atsparia medžiaga (nepamenu pavadinimo, bet konsistencija panaši į tinko, tik stingsta greitai). Štai taip atrodo užsandarinta dūmtraikio sandūra su siena :

Kuomet sumontuotas dūmtraukis - kuriam židinį pirmą kartą ir žiūrim ar viskas tvarkoje. Pirmą kartą užkurtas židinys :

Jeigu židinys "traukia" gerai, per dūmtraukio sandūras nerūksta dūmai - sveikinu! Židinys veikia. Toliau galima užsiimti apdaila.

3 dalis. Karkasas apdailai.

Apie padailą reiktų pakalbėti kiek plačiau. Kokią apdailą pasirinksite Jūs - kievieno asmeninis reikalas. Tačiau montuojant apdailą reikia žinoti keletą dalykų.

1. Norint padidinti kapsulės naudingumą šildant patalpas ir užtikrinant jos neperkaitimą būti užtikrinti oro cirkuliaciją tarp patalpos ir židinio kapsulės. Kadangi šiltas oras kyla į viršų, todėl reikia angų žemiau kapsulės apačios ir angų virš kapsulės - taip iš apačios bus imamas vėsus oras ir kapsulės sušildytas bus metamas atgal į patalpą per virųuje esančias angas. Taip pat jei norite kapsulės šilumą naudoti kitų patalpų šildymui - pats metas montuoti ortakius. Aš ortakių nemontavau dėl kelių priežasčių. Visų pirma šiltas oras kyla į viršų, todėl pro laiptų aikštelę oras savarankiškai pakyla į antrą namo aukštą. Kita priežastis - kapsulės šiluminės inercijos nebuvimas. Kitaip tariant kai užgesta kapsulėje degančios malkos - beveik iškart sustoja ir šildymo procesas. Kapsulė neturi šilumą akumuliuojančių elementų, todėl orą šildo tol, kol joje vyksta degimas. Esu matęs internete pavyzdžių, kai kapsulė apdedama molinėmis plytomis tam, kad jose būtų akumuliuojama šiluma, krui vėliau būtų atiduodama oro šildymui (po to kai nustoja degti malkos). Tačiau man panašių sprendimų efektyvumas abejotinas, o ir židinio visų pirma norėjosi kaip estetinio elemento - šildymas buvo antraeilis dalykas. Tad jokių papildomų šilumos akumuliatorių nemontavau.

2. Priešgaisriniai reikalavimai. Apdailai naudokite tik karščiui atsparias medžiagas! Aš židinio apdailos karkasui naudojau karščiui atsparią Knauf GKP. Vidinę gipso plokštės pusę būtina apklijuoti specialia karščiui atsparia akmens vata su šilumą atspindinčia folija. Bet kurioje statybinių medžiagų parduotuvėje paklauskite konsultantų ir Jums parodys ką prikti ir kuo klijuoti vatą prie GKP. Aš pirkau ir naudojau PAROC Fire Slab 80 AluCoat vatą, bet neabejoju, kad rasite ir kitų gamintojų panašių gaminių.

Kitas svarbus prišgaisrinis reikalavimas - atstumas tarp vatos ir kapsulės ar dūmtraukio privalo būti ne mažiau kaip 15cm. Laikydamiesi šio reikalavimo Jūs ne tik apsisaugosite nuo gaisro, bet ir užtikrinsite sklandžią oro cirkuliaciją aplink židinio kapsulę.

Štai taip atrodo vidinis konstrukcijos fragmentas su izoliacija ir viršuje įmontuota orlaide:

3. Priekinė kapsulės dalis. Kapsulė - masyvus metalo gaminys, kuris plečiasi priklausomai nuo temperatūros. Todėl montuojant kapsulės apdailą būtina priekinėje kapsulės dalyje palikti tarpą tarp kapsulės ir apdailos. Tarpas turi būti 5-10mm. Kitaip tariant karkasą darom "nepriklausomą" nuo kapsulės ir montuojam taip, kad jis niekur prie kapsulės nesiliestų.

Tai - pagrindiniai reikalavimai. Visa kita - fantazijos vaisius. Aš montavau karkasą iš GKP profilių, ant jų sukau GKP plokštes ir iš vidaus dėjau termoizoliaciją. Kelios darbų eigos iliustracijos:

Sumontuota karkaso apačia, montuojami šonai:

Sumontuoti ir šonai, apačioje matoma anga orlaidei:

Sumontuotas karkasas su termoizoliacija viduje (nėra tik priekinės plokštės).
Viršuje matomos įmontuotos orlaidės karšto oro išėjimui:

Sumontuotas karkasas, vaizdas iš šono:

Va ir viskas :) Toliau - apdaila, kuri (kaip ir minėjau) yra fantazijos reikalas. Aš GKP šonus glaisčiau ir dažiau sienų spalva (taip optiškai sumažėjo konstrukcija). Priekyje klijuojamos plytelės. Vėliau bus baigtos dažyti šoninės kraštinės ir virš kapsulės darysiu medinę "palangę" - bus tarsi atbraila.

Įpusėta apdaila:

Nuo savęs pridrsiu tiek - ne toks baisus tas židinys, kaip jį "specialistai" paišo. Viską galite pasidaryti patys. O jei nedrasu dėl apdailos ir estetikos - šį etapą galite patikėti apdailos specialistams. Kievienam, kaip sakoma, - savo.

Mūsų židinys "veikia" jau kelis mėnesius ir labai džiugina mus savo šiluma ir jaukumu.

Jeigu kažką praleidau arba Jums papildomų klausimų - drąsiai rašykite man paštu: regimantas@gmail.com
Patarsiu ir paaiškinsiu smulkiau. Sėkmės! :)

Papildoma info rusų kalba: http://www.ivd.ru/site_rubriks.xgi?gid=393&vid=147&id=147

Papildymas (2011 birželis):

Gavau nemažai laiškų su klausimu kaip atrodo pabaigtas židinys. Štai, prašom (:

Medinė "palangė" - beicuotas ir lakuotas ąžuolas. Už šią dailią palangę nuoširdžiai dėkoju www.vitmedis.lt vyrukams - tai jų gaminys.

Papildymas (2015 rugpjūtis):

Vel apsilankiau "Vilproje". Pasikeite ten dirbantys žmones, pasikeite požiuris i klientus ir aptarnavimo kokybe. Šaunuoliai. Gerai, kad suprato, jog svarbus yra tas, kuris ateina išleisti pas juos pinigus, o ne tas, kas tuos pinigus paima.

Del židinio - visus skeptikus ir pavyduolius, kurie per pilnati rašydavo man pagiežingus laiškus su ižvalgomis, kad cia viskas blogai, todel butinai kils gaisras, nutrupes apdaila ir užgrius kitos nelaimes - turiu nuvilti. Gaisro nebuvo, apdaila nenutrupejo, niekas nesubyrejo ir kitu blogybiu nepastebeta. Ka daryciau kitaip, jeigu daryciau šiandien? Statyciau židinio kapsule su vandens konturu. Matot, turiu kietu kuru šildoma vandenine sistema. Dabar rinkoje jau yra platus pasirinkimas židiniu su vandens konturu ir kaina ju nebera tokia didele, kaip buvo prieš 5 metus. Pats židinys gerai, taciau jo skleidžiama šiluma nepasiekia visu namo kampu. Statyti ortakius ir montuoti prverstine oro cirkuliacija jau pastatytame name gali buti sudetinga ir brangu. Tuo tarpu nuvesti du vamzdelius nuo židinio iki katilines ir pajungti židinio kapsule i bendra šildymo sistema yra kur kas paprasciau. Sulaukiu nemažai laišku su klausimais ir prašymais patarti. Pagalvokite apie židini su vandens konturu. Tai universalesnis sprendimas, nei montuoti ortakius, bentiliatoriu, filtrus ir kt.